Zabezpieczenia drzwi wejściowych – jak w pełni ochronić się przed nieproszonymi gośćmi?

Zabezpieczenia drzwi wejściowych – jak w pełni ochronić się przed nieproszonymi gośćmi?

Dom jest miejscem prywatności, w którym każda z zamieszkujących w nim osób może poczuć się w pełni swobodnie i bezpiecznie. Elementem oddzielającym strefę, do której dostęp ma każdy, od przestrzeni własnej są drzwi. To ich wyposażenie świadczy o stopniu trudności przedostania się złodzieja do wnętrza. Okazuje się jednak, że spora część domowników nie poświęca tej części wyposażenia takiej uwagi, jaką w teorii się powinno. Niekiedy jedno zabezpieczenie to za mało, by powstrzymać złodzieja przed włamaniem, a ilość stosowanych zamków znacznie redukuje szansę przedarcia się do środka.

Czy odpowiednie zabezpieczenie drzwi chroni jedynie przed złodziejami?

W naszym kraju kradzieże się zdarzają, jednak nie występuje to w częstotliwości, w której każdej nocy przed drzwiami stoi włamywacz. Znacznie częściej zdarzają się natomiast sytuacje, kiedy to przed głównymi skrzydłami stają niezapraszane przez nas osoby. Przed takimi przypadkami warto się odpowiednio zabezpieczyć.

Okazuje się, że podejrzanych ludzi można w łatwy sposób zidentyfikować. Do tego celu służy oczywiście popularny w wielu domach wizjer. Nie mając żadnego rodzaju systemów monitoringu w posiadłości bądź przy bramie wjazdowej, wizjer to najprostsza i najtańsza alternatywa. Wystarczy jedynie przystawić oko do drzwi, a to pozwoli nam zobaczyć osobę po drugiej stronie. Gdy jednak nie mamy pewności co do samej intencji dzwoniącego, zawsze warto zaopatrzyć się w popularną zapornicę. Krótki łańcuszek z pewnością uchroni przed próbą wtargnięcia do środka osoby niepożądanej zaraz po otwarciu.

klamka

Rodzaje zamków do drzwi

Podział zamków do drzwi względem sposobu montażu i mechanizmu działania jest bardzo szeroki. W ofercie wielu sklepów możemy spotkać zamki:

  • Wpuszczane – jeden z popularniejszych typów zamków. Montowany wewnątrz płyty skrzydła i odblokowywany przy użyciu klucza płaskiego;
  • Wielopunktowe – bardziej skomplikowany mechanizm uruchamiający przy pomocy jednego klucza kilka zasuw. Bardzo często stosowany w drzwiach antywłamaniowych;
  • Wierzchnie – brak konieczności wiercenia w drzwiach, montowany na powierzchni płyty. Często spotykany w przypadku drzwi szklanych bądź też jako zamek dodatkowy do wewnątrz;
  • Oszczędnościowe – mechanizm nieposiadający zasuwy, a jedynie zapadkę.

Do każdego z powyższych produktów niezbędna jest oczywiście wkładka do zamka. To element, dzięki któremu umożliwia się włożenie klucza i następnie odblokowanie zasuwy.

W co najlepiej wyposażyć drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe każdego domu powinny mieć charakter antywłamaniowy. Dlatego też, główny zamek wpuszczany powinien być wykonany z solidnego materiału jak chociażby mosiądz. Mechanizm w takim zamku musi posiadać wkładkę do zamka, która nie będzie w stanie wpuścić nic innego prócz klucza. Dodatkowo, znajdując się wewnątrz pomieszczenia warto zamontować zamek wierzchni na górnej części skrzydła, którego otwarcie możliwe będzie jedynie od wewnątrz bez konieczności posiadania klucza. Bardzo przydatny okazuje się również wcześniej wspomniany wizjer i zapornica.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij