Idealne kieliszki w domowym barku

Chyba w zdecydowanej większości domów znaleźć można kieliszki. Nawet, jeżeli ktoś na co dzień nie popija alkoholu, to i tak ma coś schowane w swoim barku, czy też komodzie, „tak na wszelki wypadek”. Co prawda, niby służą one do alkoholu, ale przecież nikt nie powiedział, że nie można ich używać w inny sposób. Jak należy wybrać kieliszki? Na co należy uważać podczas ich zakupu?

Podział kieliszków

Osoby, które chcą kupić kieliszki do wina, zawsze powinny zwrócić uwagę na ich podział. Inne kieliszki używa się do wina białego, inne do szampana, a jeszcze inne do wina czerwonego. Można by nie zwracać na to uwagi, ale może jednak lepiej? Po to, aby móc zaprezentować się z odpowiedniej strony. Znajomość odpowiednich zasad etykiety jest zawsze mile widziana.

Jakie używać kieliszki do wina czerwonego? W zdecydowanej większości mówi się tu o tych egzemplarzach, jakie mają dużą i wysoką czaszę. Dlaczego taka właśnie forma kieliszka? Otóż nie jeden specjalista od win przyznaje, że tylko szeroka czasza jest w stanie uwolnić wyjątkową barwę smaku wina czerwonego.

Wino białe podaje się w kieliszkach węższych. Znacząca różnica, ale chodzi o to, że wina białe nie mają tak mocno złożonego smaku. Im czasza będzie większa, tym mniejsza możliwość, że uda dostrzec się wyjątkowy aromat trunku, który będzie znajdował się wewnątrz. Warto również wspomnieć o tym, że mała czasza kieliszka pomoże również utrzymać odpowiednią temperaturę wina białego.

Odpowiednie kieliszki do wyboru

Nie można też przesadzać z przelewaniem wina. Zawsze – bez względu na to, czy ma się do czynienia z winem białym, czerwonym, różowym – kieliszek powinien zostać napełniony do połowy. Nie więcej. W końcu chodzi tu o smakowanie, degustację, a nie o to, kto szybciej się upije.

Do wina różowego polecane są kieliszki lekko pękate, ale z węższym zakończeniem. Tak, aby samo wino miało jak najmniejszą powierzchnię styku z powietrzem. Dzięki temu temperatura wina różowego zostanie zdecydowanie dłużej utrzymana.

Szampany i wina musujące należy popijać w kieliszkach wąskich, ale wysokich. Chyba wszyscy doskonale zdają sobie sprawę o jakich jest dokładnie mowa. Może nie każda osoba zna wszystkie zasady etykiety podawania wina, ale kieliszki do szampana wybiera się samoczynnie.

W obecnych czasach nikt nie powinien mieć problemu z dostępem do kieliszków. Te można zamówić nie tylko w sklepach stacjonarnych, gdzie zawsze jest dostęp do akcesoriów AGD, ale również można je otrzymać także w świecie wirtualnym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij