Identyfikacja wilgoci i osuszanie ścian – na czym to polega i czemu jest ważne? 

Identyfikacja wilgoci i osuszanie ścian – na czym to polega i czemu jest ważne? 

W każdym, nawet najnowszym budynku może pojawić się wilgoć. Niestety jej źródeł jest wiele, a czasami uniknięcie oddziaływania któregoś z nich okazuje się niezwykle trudne. Sprawdźmy zatem, jak zidentyfikować wilgoć w mieszkaniu oraz jak przeprowadzić osuszanie ścian i powietrza w pomieszczeniach.

Zanim rozpoczniesz osuszanie ścian – badanie poziomu wilgoci

Niewątpliwie wykonywanie osuszania ścian bez posiadania wiedzy na temat poziomu wilgoci nie ma większego sensu. Warto zatem przeprowadzić analizę sytuacji, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy wilgoć w danym obiekcie stanowi realny problem. Polecamy zacząć od zwyczajnej obserwacji. Przeważnie wilgoć oznacza nadmiar pary wodnej w powietrzu. W takiej sytuacji zauważysz duże problemy z suszeniem ubrań, które będą wisieć na sznurkach nawet przez kilka dni, pozostając wciąż mokrymi. Kolejna sprawa to osiadanie cząsteczek wody na szybach oraz zacieki na sufitach, ścianach i w kątach. Każdy z powyższych sygnałów może oznaczać podwyższony poziom wilgoci.

Jeśli masz uzasadnione podejrzenia, że osuszanie ścian jest w przypadku Twojego domu konieczne, przeprowadź bardziej szczegółowe badania. Służy do tego higrometr, czyli wilgotnościomierz. Z pomocą tego sprzętu sprawdzisz, jaki jest poziom wilgoci w powietrzu, a jeśli wybierzesz bardziej zaawansowane urządzenie, zbadasz również ściany. Możesz też zgłosić się do specjalistycznej firmy, która korzystając z profesjonalnego sprzętu, dokona dokładnego pomiaru poziomu wilgoci zarówno w powietrzu, jak i w ścianach.

osuszanie

Jak przeprowadza się osuszanie?

Przejdźmy teraz do kwestii absolutnie najważniejszej, a więc tego, jak przeprowadzić osuszanie. Otóż tak naprawdę wiele zależy od źródła problemu. Jeśli jest ono tymczasowe, wystarczy zastosować osuszacze, nagrzewnice i wentylatory. Czasami trzeba po prostu naprawić przeciekającą instalację. W przypadku ścian podobnie – pomocne mogą być osuszacze. Niemniej w niektórych przypadkach problem jest permanentny. A mianowicie zastosowanie osuszaczy pozwoli jedynie pozbyć się objawów, ale nie źródła kłopotu. Mowa tutaj choćby o sytuacji, w której za wilgoć w ścianach odpowiada podciąganie kapilarne, czyli przenikanie wody z gruntu w górę budynku poprzez szczeliny w murach.

W przypadku wskazanych powyżej okoliczności niezbędne będzie przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu, który pozwoli rozwiązać problem raz na zawsze. Przeważnie osuszanie ścian wykonuje się poprzez podcinanie. Jest to z pozoru skomplikowana, jednak w wykonaniu fachowców całkiem prosta metoda izolacji. Otóż fachowiec identyfikuje miejsce, w którym należy wykonać izolacje. Następnie z użyciem specjalistycznego sprzętu przeprowadza zabieg podcinania. W ten sposób powstaje szczelina, w której umieszcza się płytę nieprzepuszczającą wody. Na zakończenie w płytę wbijane są kliny chroniące przed ewentualnym osiadaniem budynku. W ten sposób powstaje nie tylko skuteczna, ale też niezwykle trwała izolacja, która rozwiązuje problem wilgoci w murach na 100 lat.

Identyfikacja problemu wilgoci jest ważna, ponieważ zaniedbanie sprawy grozi rozwojem pleśni, a także degradacją obiektu. Warto zatem sprawdzać poziom wilgoci w powietrzu i ścianach, jeśli istnieje ryzyko, że doszło do jego podniesienia. Jeśli obawy się potwierdzą, konieczne będzie wezwanie fachowców, którzy przeprowadzą osuszanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij