Tajemniczy Ogród w Twoim ogródku – jak go urządzić i o czym pamiętać?

Chyba wiele osób kojarzy powieść i film na jej podstawie pt. Tajemniczy Ogród. Za zamkniętymi drzwiami krył on niesamowitą krainę przygód przeżywanych przez małą dziewczynkę na łonie natury. Również i ty możesz stworzyć tajemniczy ogród w Twoim ogródku. Jak możesz go urządzić i o czym musisz pamiętać?

Jak powinien wyglądać tajemniczy ogród?

Bez wątpienia tajemniczy ogród na pierwszy rzut oka może być niepozorny, a po minięciu zielonych nasadzeń, czy przekroczeniu bramy, może kryć piękne kwitnące rośliny. W klasycznym tajemniczym ogrodzie dominowały róże, ale ty możesz oczywiście zdecydować się na inne kwiaty i rośliny. Bez wątpienia powinno być efektownie i bajkowo, a projektowanie takiego ogrodu będzie prawdziwą frajdą. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych roślin i wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. Istotne znaczenie będzie miała również kompozycja nasadzeń, które powinny tworzyć spójną całość. W tajemniczym ogrodzie nie powinno brakować murków czy pergoli porośniętych bluszczem czy innymi zielonymi roślinami pnącymi, za którymi kryć mogą się efektownie kwitnące rośliny.

Ścieżka czy tunel albo schodki prowadzące do tajemniczego ogrodu

Murki to nie jedyne elementy, za którymi kryje się tajemniczy ogród, bowiem już samo poprowadzenie ścieżki za dom może skłaniać do podążenia nią. Może prowadzić do bramy stworzonej z zielonych roślin. Taki żywopłot świetnie się prezentuje. W przypadku dużego ogrodu można pokusić się także o nasadzenia wzdłuż ścieżki tworzące swego rodzaju labirynt. W przypadku ogrodu o zróżnicowanym terenie mogą pojawić się także schody prowadzące do tajemniczej części ogrodu.

Trawa pampasowa do tajemniczego ogrodu – dlaczego świetnie się sprawdzi?

Na pewno wysokie rośliny, które w dużej mierze przesłaniają widok i zapewniają też od drugiej strony dozę intymności doskonale sprawdzają się do tajemniczego ogrodu. Wśród tych dekoracyjnych nie może zabraknąć wysokich bylin, a dokładnie traw ozdobnych. My proponujemy trawę pampasową. Kwitnie ona niezwykle pięknie tworząc barwne pióropusze, górujące nad trawą. Owe pióropusze mogą być różnobarwne, co dodaje przestrzeni ogrodowej dodatkowego uroku. Trawę pampasową można przycinać w okrągłe kępki. Po przekwitnięciu kwiatów pozostawia się ją na danym stanowisku. Jedynie na zimę należy ją związać i okryć stroiszem lub agrowłókniną. Trawa pampasowa co ciekawe upiększy tajemniczy ogród jesienią, kiedy to większość roślin będzie się już przygotowywać do zimy, bowiem kwitnie od września do listopada. Choćby z tego powodu to doskonały wybór do ogrodu.

Aranżacja domku ogrodowego lub altanki ogrodowej w tajemniczym ogrodzie

W tajemniczym ogrodzie nie może zabraknąć elementów małej architektury. Zatem będzie miejsce na ławkę albo huśtawkę postawioną w otoczeniu płożących się drzew i krzewów czy kwiatów miododajnych. Nie może zabraknąć także domku ogrodowego lub altanki. Ażurową ścianę domku lub pergolę przy nim warto obsadzić różą pnącą albo inną dekoracyjną rośliną pnącą. Wewnątrz altanki pod dachem można powiesić doniczkę. Posadź begonie zwisające, które będą pięknie się prezentować. Na stoliku w altance koniecznie postaw małą latarenkę, która będzie tworzyć klimatyczny nastrój wieczorami.

Glicynie i budleje stworzą bajowy i wyjątkowy klimat tajemniczego ogrodu

To jeszcze nie wszystko, bowiem w tajemniczym ogrodzie, który prezentuje się niczym z baśni nie może zabraknąć niezwykłych dekoracyjnych roślin. W sposób szczególny polecamy glicynie i budleje. Ta pierwsza wymaga solidnych i stabilnych podpór. Można sadzić ją blisko wysokich murków albo pergoli. Tworzy piękne wiechowate i zwisające kwiatostany, a także ma pierzaste liście. Kwiaty mogą przybierać intensywne barwy fioletu, niebieskiego czy różu. Budleja to kolejna warta uwagi roślina. Zachwyca swoim pokrojem, podobnie jak wisteria. Jest rozłożystym krzewem i może mieć różnobarwne, niezwykle przyjemnie pachnące kwiaty, które wabią motyle różnych gatunków. Do tajemniczego ogrodu można wybrać także krzewy owocujące. Taka niespodzianka wewnątrz kwitnącego ogrodu zachwyci każdego. Warto zatem wybrać sadzonki krzewów, drzewek, ale i sadzonki begonii. Tajemniczy ogród w Twoim ogródku może powstawać etapami. Ważne, by projekt mieć w swojej głowie, czy też rozrysowany. Wtedy łatwiej dokładać kolejne rośliny w następnym sezonie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij