Świerk pospolity czy jodła kaukaska. Czyli którą żywą choinkę najlepiej wybrać?

Żywa choinka na święta Bożego Narodzenia to zdecydowanie najpiękniejsza i najbardziej symboliczna dekoracja w tym okresie. Jaką choinkę kupić na święta? Czy lepszym rozwiązaniem będzie świerk pospolity, czy jodła kaukaska? Jakie są między nimi różnice i które drzewko sprawdzi się najlepiej? Porównujemy te dwa najpopularniejsze gatunki drzew wybieranych na choinki.

Czym się charakteryzuje świerk pospolity?

Świerk pospolity to zdecydowanie najpopularniejsze drzewko bożonarodzeniowe. Jest to gatunek drzewa, które występuje w Polsce w stanie naturalnym. Rośnie w terenach górskich, na południu kraju oraz północnym-wschodzie Polski. Choinka posiada szeroką koronę o regularnym, stożkowatym kształcie. Roślina wydziela piękny, żywiczny zapach, dzięki któremu w domu możemy poczuć świąteczną atmosferę. Igły świerka pospolitego z reguły są sztywne i kłujące. Warte podkreślenia jest to, że opadają dość szybko (od tygodnia do trzech), dlatego jeśli chcemy zdecydować się na tego typu drzewko choinkowe, warto kupić je tuż przed świętami. W sprzedaży możemy spotkać 3-4 letnie drzewka. Świerk pospolity jest dość tani, gdyż drzewko możemy kupić do 100 zł.

Czym się charakteryzuje jodła kaukaska?

Jodła kaukaska to drzewo pochodzące z Azji Zachodniej. Gatunek ten został sprowadzony na Stary Kontynent w połowie dziewiętnastego wieku. Drzewo uprawiane jest głównie w Danii, gdzie panują optymalne warunki dla tych drzew. Jodła kaukaska bardzo dobrze sprawdza się jako żywa choinka na święta. To roślina posiadająca długie, ciemnozielone igły oraz regularny pokrój. Jej igły zasychają i nie opadają, dzięki czemu choinka może pozostać na dłużej w naszym domu i stanowić świetną ozdobę również po świętach. Drzewko jest najbardziej wytrzymałe spośród wszystkich żywych bożonarodzeniowych choinek. Ma dobre walory estetyczne i szlachetny wygląd. W odróżnieniu od świerka pospolitego, igły są elastyczne i nie kłują, dlatego choinka dobrze sprawdzi się w domu z małymi dziećmi. Minusem może być brak specyficznego zapachu, który wydziela świerk. Mogą jednak skorzystać na tym alergicy. Roślina jest bardziej polecana na drzewko bożonarodzeniowe, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z większym wydatkiem, gdyż choinki sprowadza się głównie zza granicy.

Żywe choinki i ich przeznaczenie

Modne choinki wybierane są w różnych celach. Większość z nas kupuje je jako bożonarodzeniową ozdobę, jednak drzewka możemy posadzić również w ogrodzie. Wiele zależy od tego, jaką choinkę wybraliśmy i gdzie drzewko zostało kupione.

Bożonarodzeniowa ozdoba

Świerk pospolity i jodła kaukaska to z pewnością najładniejsze choinki, które stanowią nieodłączną dekorację świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie to w tym wszystkim jest najważniejsze, trudno jest wyobrazić sobie te święta bez oryginalnej choinki. Żadna, nawet najpiękniejsza sztuczna choinka nie zastąpi żywego, pachnącego drzewka. Dzięki temu, że decydujemy się na zakup żywej choinki, dbamy o środowisko. Ponadto z żywymi choinkami co roku możemy eksperymentować, kupując różne gatunki tego bożonarodzeniowego drzewka. Świerk pospolity bardzo dobrze sprawdzi się, gdy chcemy trochę zaoszczędzić, bądź zależy nam na żywicznym zapachu drzewka. Z kolei jodła kaukaska polecana jest alergikom i osobom, które mają zwierzęta, czy małe dzieci oraz na dłużej chcą zatrzymać żywe drzewko w domu.

Drzewka choinkowe do ogrodu

Świerki i jodły swoją największą popularność przeżywają w grudniu, jednak nie należy zapominać o nich w pozostałych miesiącach roku. Rośliny te mogą wypełnić nasze ogrody i przydomową przestrzeń. Świerk pospolity pochodzi polskich plantacji, natomiast jodły kaukaskie z plantacji duńskich, bądź holenderskich. O ile lepszym drzewkiem bożonarodzeniowym jest jodła kaukaska, tak jako drzewko choinkowe w ogrodzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się świerk pospolity. Jodła jest drzewkiem wymagającym i nie zawsze może się przyjąć w naszym ogrodzie. Świerk z kolei, z racji tego, że naturalnie występuje w naszym kraju, jest rośliną, która z powodzeniem może zdobić nasz ogród przez długie lata.

Zarówno jedno, jak i drugie drzewko choinkowe ma swoje zalety. Jodła kaukaska lepiej sprawdzi się jako świąteczna żywa choinka, natomiast świerk pospolity będzie lepszym rozwiązaniem do przydomowego ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij