Malowanie balustrady balkonowej – 5 przydatnych wskazówek

Malowanie balustrady balkonowej – 5 przydatnych wskazówek

Balustrada balkonowa ze względu na to, że jest narażona na oddziaływanie wielu destrukcyjnych czynników, w tym pogodowych, wymaga regularnej renowacji. Aby ją wykonać, warto zastosować przedstawione w artykule wskazówki. Poznaj, jak wygląda malowanie balustrady balkonowej.

1. Niezbędna jest wydajna i trwała farba do balustrady

Malowanie balustrady to czynność, którą wykonasz samodzielnie. Potrzebna jest Ci jednak odpowiednia emalia. Dobry pomysł to farba poliwinylowa nawierzchniowa, która jest dedykowana do elementów znajdujących się na zewnątrz. Za jej pomocą odnowisz nie tylko balustradę, ale również bramę przesuwną, ogrodzenie czy dekoracyjne detale wykonane z metalu.

Taka farba do balustrady zapewni idealny efekt dlatego, że jest:

  • odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie żółknie i nie łuszczy się pod wpływem słońca, wiatru czy śniegu,
  • wydajna, co sprawia, że możesz ją wykorzystać podczas malowania sporej powierzchni,
  • elastyczna i nie pęka w trakcie użytkowania,
  • trwała – kolor utrzyma się przez wiele lat.

Inne atuty takiej emalii to dobra przyczepność do podłoża i szybkie schnięcie. Istotne jest też to, że w składzie ma ona aktywne pigmenty antykorozyjne, które skutecznie chronią barierki przed rdzą. Dlatego malowanie balustrady balkonowej warto wykonać za pomocą takiej farby. Dobrym pomysłem jest zakup emalii wyprodukowanej przez firmę Polifarb Łódź, która już od wielu lat jest cenionym dostawcą produktów przeznaczonych do malowania.

2. Zadbaj o zakup odpowiednich narzędzi

W trakcie prac typu malowanie barierki na balkonie trzeba sięgnąć po różne narzędzia. Dotyczy to nie tylko miękkiego wałka czy pędzla – warto wyposażyć się w pędzle o różnych wymiarach, które pozwolą Ci idealnie pokryć podłoże na mniejszych, wąskich elementach czy ozdobnych detalach. Potrzebne są również:

  • szpachelka, dzięki której wyrównasz mniejsze dziury i odpryski,
  • szczotka druciana – za jej pomocą usuniesz starą warstwę malarską oraz naloty rdzy czy grzybów; możesz do tego wykorzystać również wiertarkę z odpowiednią nasadką.

Warto wyposażyć się także w papier ścierny o niskiej gradacji. Posłuży Ci on do wygładzenia powłoki przed malowaniem.

Malowanie balustrady balkonowej za pomocą pędzla - polifarb.lodz.pl

Malowanie balustrady można wykonać za pomocą wałka, jednak w celu dotarcia do trudno dostępnych miejsc niezbędny będzie pędzel. Najlepiej, by posiadał miękkie włosie, dzięki czemu możliwe będzie dokładne pokrycie barierek farbą.

3. Zabezpiecz otoczenie balustrady

Malowanie balustrady balkonowej wymaga zabezpieczenia elewacji, posadzki balkonowej, okien i drzwi oraz innych elementów znajdujących się w pobliżu miejsca pracy. Dzięki temu nie dojdzie do ich zaplamienia farbą, a także uszkodzenia, na przykład w wyniku przypadkowego upuszczenia szpachelki.

Otoczenie balkonu warto zabezpieczyć za pomocą folii malarskiej, przy czym w pobliżu okien można ją spiąć taśmą. Na posadzce balkonowej sprawdzi się natomiast tektura lita bądź falista, która skutecznie ochroni płytki albo drewniany podest.

4. Malowanie balustrady poprzedź jej wyczyszczeniem

Malowanie balustrady metalowej należy poprzedzić przygotowaniem podłoża. Warto usunąć wszelkie zabrudzenia i pyły, naloty czy ogniska korozji. Podłoże powinno być również pozbawione starych, łuszczących się powłok malarskich.

Jeśli na barierkach pojawiły się odpryski lub wgniecenia, można je wyrównać przy pomocy szpachli. Po zakończeniu takiej czynności powierzchnię należy odpylić za pomocą wilgotnej ściereczki, a także odtłuścić – przyda się do tego na przykład rozcieńczalnik.

5. Zwróć uwagę na prawidłowe malowanie balustrady balkonowej

Malowanie balustrady powinieneś przeprowadzić w optymalnych warunkach pogodowych – nie można tego robić podczas deszczu czy silnego wiatru, a także nadmiernego upału.
W celu zwiększenia trwałości wymalowanej powłoki farby należy zastosować farbę antykorozyjną, podkładową 1-składnikową.
Przed rozpoczęciem prac trzeba dokładnie wymieszać obydwie farby i w razie potrzeby dodać do niej rozcieńczalnika, aby nie była za gęsta.

Farbę nanosi się dokładnie, w każdej miejsce barierek, przy czym, aby uzyskać odpowiedni efekt, zwykle potrzebne są dwie warstwy. Warto zachować odstęp czasowy między nimi, wynoszący około 3 godzin (czas ten może być różny w zależności od warunków malowania).

Jeśli masz zamiar wykonać malowanie balustrady balkonowej, dzięki naszym wskazówkom zrobisz to łatwo i efektywnie. Musisz jedynie pamiętać o zakupie odpowiedniej farby oraz narzędzi, a także przygotowaniu podłoża. Duże znaczenie ma też to, aby farbę nakładać przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij