Jak dobrać rozmiar pościeli do swojego łóżka – poradnik dla kupujących

Pościel do naszych sypialni oprócz koloru i materiału dopasowanego do otoczenia, powinna być również dopasowana do szerokości naszego łóżka. Poniżej podpowiadamy, jakie rozmiary pościeli są dostępne na rynku oraz które z nich najlepiej sprawdzą się do konkretnego modelu łóżka. Od teraz zakup pościeli będzie czystą przyjemnością!

Jak czytać wymiary pościeli?

Do najpopularniejszych i najbardziej dostępnych na rynku rozmiarów zaliczamy:

  • pościel 160×200,
  • pościel 200×220 lub 220×200,
  • pościel 140×200,
  • pościel 180×200.

Każdy z wymiarów pościeli jest podawany w centymetrach. Pierwsza z podawanych wartości określa szerokość łóżka, natomiast druga, jego długość. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest pościel w rozmiarze 160×200 cm – sprawdzi się zarówno na łóżku pojedynczym, podwójnym, jak i sofie i wersalce.

W przypadku największych rozmiarów, czyli pościeli 220×200 cm i 100×220 cm należy być czujnym i upewnić się, który z podanych wymiarów stanowi długość, a który szerokość. Chociaż w pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że takie niedopatrzenie w niczym nie przeszkadza, a pościel można obrócić, niestety w praktyce nieuwaga od razu jest widoczna. Obrócona o 90 stopni pościel będzie miała zniekształcony wzór, a zapinanie zamiast w nogach, znajdzie się na boku.

Czy wymiary pościeli powinny być większe od materaca?

Decydując się na zakup nowej pościeli, aby wybrać odpowiednią wielkość, konieczne jest wcześniejsze zmierzenie materaca. Oczywiście rozmiar pościeli nie powinien być mniejszy od łóżka. Choć mniejsza pościel od materaca wciąż mogłaby zagwarantować w pełni przykryte w nocy ciało, taki produkt nie będzie się nadawał do pościelenia miejsca odpoczynku. Co za tym idzie? Nasza sypialnia nie będzie wyglądać estetycznie i schludnie. O wiele lepiej będzie wyglądać pościel lekko zwisająca po obu stronach.

Jeśli łóżko w sypialni jest zabudowane, lub ma barierki, warto zdecydować się za zakup pościeli szerszej od wielkości materaca o 20-30 cm. Natomiast aby osiągnąć wysokiej jakości, sen kołdra powinna być dokładnie w tym samym rozmiarze, co pościel. Unikniemy dzięki temu spania pod samym materiałem lub upychania na siłę sterty pierza.

Najlepszy rozmiar pościeli na pojedyncze łóżko

Wybór pościeli na pojedyncze łóżko, z wyjątkiem rozmiaru materaca, jest uwarunkowany tym, kto będzie z niej korzystał. Do dyspozycji mamy dwie możliwości – pościel o wymiarach 140×200 cm oraz 160×200 cm. Pierwsza z propozycji ma mniejszą szerokość, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku pojedynczego łóżka, na którym śpi nastoletnie dziecko. Pościel sprawdzi się również jako zapasowa pościel dla gości.

Drugi wariant, czyli pościel 160×200 cm będzie świetnym wyborem dla łóżek jednoosobowych o niego większej szerokości, m.in. wynoszącej 120 cm. To także doskonały wybór do rozkładanych sof i kanap, które w dużej mierze mają 140×200 cm powierzchni użytkowej.

Idealna pościel na łóżko dwuosobowe i małżeńskie 

Jak wspomnieliśmy na samym początku, aby wygodnie móc się otulić pościelą, musi być ona większa niż materac. Łóżka małżeńskie są bardzo obszerne, dlatego powinniśmy zdecydować się na jak największe rozmiary zasłania – komplet pościeli 200×220 cm lub 220×200 cm. Oczywiście te rozmiary będą idealne dla osób, które lubią dzielić się jedną pościelą w czasie nocnej regeneracji.

Dla osób nieprzepadających tylko za jedną połową pościeli lub nielubiących dzielić się przyjemnie otulającym materiałem, również znajdzie się rozwiązanie – dwie osobne pościele. Zakup dwóch zasłań o długości 200 cm i 140 cm szerokości z pewnością zakończy odwieczny spór o większy koniec pościeli, a tym samym nie wpłynie na ogólny charakter i wystrój sypialni.

Obie propozycje pościeli sprawdzą się również, na mniejszym niż łóżko małżeńskie, łóżku dwuosobowym. Ważne jednak, aby po pościeleniu pościel nie dotykała podłogi – nie będzie wtedy zbierać kurzu oraz zarazków, które mogą pogorszyć nasz stan zdrowia.

Rozmiar pościeli dla najmłodszych

Jednym ze sporych wyzwań spotykających rodziców jest zakup pościeli dla dorastającego dziecka. Przy wyborze zasłania należy liczyć się nie tylko z młodzieżowym i ciekawym wzorem, ale przede wszystkim z postępującym wzrostem naszych pociech. Z tego względu lepiej zdecydować się na większy wariant, do którego dziecko z czasem dorośnie, niż wydawać pieniądze na produkt, który za kilka bądź kilkanaście miesięcy będzie nieprzydatny.

Najczęściej wybieranymi modelami pościeli dla dzieci są:

  • 80×80 cm, 60×120 cm, 60×140 cm – modele sprawdzające się w przypadku łóżeczek i niemowląt,
  • 100×135 cm, 110×140 cm – rozmiary sprawdzą się dla młodszych dzieci na jednoosobowych łóżkach,
  • 140×200 cm – najlepszy wybór dla starszych dzieci i młodzieży.

FAQ

  • Jaką kupić pościel na łóżko małżeńskie?

Na łóżku małżeńskim najlepiej sprawdzą się największe z dostępnych na rynku pościeli, czyli 200×220 cm lub 220×200 cm. Można postawić także na dwie mniejsze pościele o rozmiarach 140×200 cm.

  • Jaki rozmiar pościeli dla nastoletniego dziecka?

Rozmiar pościeli dla dzieci jest uwarunkowany przede wszystkim wzrostem. Dla niemowląt sprawdzi się pościel o wymiarach m.in. 80×80 cm, natomiast dla nastolatków pościel 140×200 cm.

  • Jak dobrać rozmiar kołdry do łóżka?

Aby odpowiednio dobrać rozmiar pościeli do łóżka, konieczne jest wcześniejsze zmierzenie materaca. Do jego wymiarów należy dodać około 20-30 cm z każdej strony.

Partnerem artykułu jest e-ekomax.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij