Mieczyki i kwiart w ogrodzie

Jak cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok? O tym musicie pamiętać

Ogród to miejsce, które bez wątpienia nie jest samowystarczalne, choć w naturze roślinność radzi sobie z różnymi przeciwnościami, to chcąc cieszyć się zawsze pięknym ogrodem trzeba o niego dbać. O jakich czynnościach trzeba pamiętać? Jakie rośliny wybierać, aby zachwycał swoim urokiem przez cały rok? Poznajcie garść porad.

Wybieraj rośliny zimozielone

Aby cieszyć się pięknem ogrodu przez cały rok należy wybierać do niego rośliny zimozielone. Wśród nich można wymienić na pewno drzewka iglaste. Można też stawiać na rośliny dobrze znoszące formowanie takie jak berberys, bukszpan, czy też ostrokrzew. Warto też wybrać zimozielone krzewy kwitnące, a wśród nich różanecznik albo taki, które posiadają ozdobne owoce np. ognik szkarłatny. Dobrze zimowe warunki znoszą także wrzosy, wrzośce czy barwinek. Warto wybrać też wyjątkowe trawy ozdobne zimozielone takiej jak kostrzewa popielata czy owies wiecznie zielony. Dzięki takim roślinom ogród będzie dekoracyjny przez cały rok, choć można pokusić się także o rabaty.

Stawiaj na rośliny na rabatach, które rosną w różnych terminach

Bez wątpienia rabaty to piękny element ogrodu i na nich warto sadzić rośliny, które kwitną w różnych terminach. Dzięki temu rabata nie będzie pozostawała całkiem pusta czy mało atrakcyjna. Dobrym wyborem mogą być mieczyki – kwiaty pochodzące z Afryki, które są niezwykle dekoracyjne i nie można uprawiać ich w miejscach, gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe. Warto wiedzieć, kiedy rozwijają kwiaty Mieczyki kwitną latem od lipca do września. Warto zatem znaleźć dla nich dobre towarzystwo na rabatę. Obok nich warto posadzić wysokie byliny takie jak liliowce, rudbekie czy jeżówki. Dobrze będą się komponować także z funkiami czy szałwią omszoną.

Pamiętaj o regularnym koszeniu i dbaniu o trawnik

Aby ogród cieszył oczy przez cały rok trzeba też pamiętać o regularnych pracach ogrodowych. Bez wątpienia tą najczęstszą jest koszenie. Trawnik należy kosić przez cały okres wegetacji od wiosny do jesieni. Trawę należy skracać zawsze mniej więcej o połowę, na wysokość 3-4 cm, łatwo zatem ocenić kiedy należy znów skosić trawnik. Oprócz koszenia należy również przeprowadzać inne ważne czynności pielęgnacyjne. Po zimie istotne znaczenie ma wertykulacja trawnika. W ten sposób można pozbyć się suchej trawy, a także napowietrzyć trawnik przez aerację. Nie można zapominać także o regularnym nawożeniu. Trawnik nawozi się od wiosny do jesieni, przy czym od końca sierpnia do października stosuje się nawóz jesienny. Jesienią trzeba też regularnie pozbywać się opadających liści, aby nie zalegały na trawniku. Dzięki takim zabiegom można cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały rok.

Załóż zbiornik na deszczówkę, by zapewnić roślinom wodę w okresach suszy i nie zwiększyć swoich rachunków

Ponieważ w okresie suszy ogród może naprawdę stracić swoje walory estetyczne, a w skrajnych przypadkach może dojść do obumarcia roślin, trzeba pamiętać o ich podlewaniu w tym okresie. Aby nie marnować więcej wody użytkowej, warto postawić na rozwiązanie ekologiczne, a mianowicie zainstalować zbiornik na deszczówkę. Może być to zbiornik naziemny albo podziemny. Zbiornik na deszczówkę może mieć różną pojemność od 100 do nawet 1000 litrów. Dzięki niemu można w okresie suszy podlewać trawnik, rabaty, ale i krzewy ogrodowe. Są gatunki wyjątkowo wrażliwe na suszę i jeśli właśnie takie macie w swoim ogrodzie, to koniecznie postawcie na zbiornik na deszczówkę. Wystarczy połączyć ze zbiornikiem wąż ogrodowy, by podlać wszystkie rośliny. To eko rozwiązanie zapewni dodatkową wodę, którą będzie można wykorzystać także jako wodę użytkową w domu.

Postaw na zadaszony taras, na którym będziesz mógł przebywać przez większość roku albo ogród zimowy

Warto jeszcze zadbać o to, by ogród mógł cieszyć przez cały rok poprzez stworzenie zadaszonego tarasu. Taki element zapewni wygodę i możliwość obcowania z przyrodą od wiosny do jesieni. Jeżeli chcecie cieszyć się ogrodem także w zimie, to doskonale sprawdzi się ogród zimowy. W nim także można umieścić rośliny, a jednocześnie będzie to miejsce z pięknym widokiem za dużymi przeszkleniami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij