Identyfikacja wilgoci i osuszanie ścian – na czym to polega i czemu jest ważne?
W każdym, nawet najnowszym budynku może pojawić się wilgoć. Niestety jej źródeł jest wiele, a czasami uniknięcie oddziaływania któregoś z nich okazuje się niezwykle trudne. Sprawdźmy zatem, jak zidentyfikować wilgoć w mieszkaniu oraz jak przeprowadzić osuszanie ścian i powietrza w pomieszczeniach.
Zanim rozpoczniesz osuszanie ścian – badanie poziomu wilgoci
Niewątpliwie wykonywanie osuszania ścian bez posiadania wiedzy na temat poziomu wilgoci nie ma większego sensu. Warto zatem przeprowadzić analizę sytuacji, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy wilgoć w danym obiekcie stanowi realny problem. Polecamy zacząć od zwyczajnej obserwacji. Przeważnie wilgoć oznacza nadmiar pary wodnej w powietrzu. W takiej sytuacji zauważysz duże problemy z suszeniem ubrań, które będą wisieć na sznurkach nawet przez kilka dni, pozostając wciąż mokrymi. Kolejna sprawa to osiadanie cząsteczek wody na szybach oraz zacieki na sufitach, ścianach i w kątach. Każdy z powyższych sygnałów może oznaczać podwyższony poziom wilgoci.
Jeśli masz uzasadnione podejrzenia, że osuszanie ścian jest w przypadku Twojego domu konieczne, przeprowadź bardziej szczegółowe badania. Służy do tego higrometr, czyli wilgotnościomierz. Z pomocą tego sprzętu sprawdzisz, jaki jest poziom wilgoci w powietrzu, a jeśli wybierzesz bardziej zaawansowane urządzenie, zbadasz również ściany. Możesz też zgłosić się do specjalistycznej firmy, która korzystając z profesjonalnego sprzętu, dokona dokładnego pomiaru poziomu wilgoci zarówno w powietrzu, jak i w ścianach.
Jak przeprowadza się osuszanie?
Przejdźmy teraz do kwestii absolutnie najważniejszej, a więc tego, jak przeprowadzić osuszanie. Otóż tak naprawdę wiele zależy od źródła problemu. Jeśli jest ono tymczasowe, wystarczy zastosować osuszacze, nagrzewnice i wentylatory. Czasami trzeba po prostu naprawić przeciekającą instalację. W przypadku ścian podobnie – pomocne mogą być osuszacze. Niemniej w niektórych przypadkach problem jest permanentny. A mianowicie zastosowanie osuszaczy pozwoli jedynie pozbyć się objawów, ale nie źródła kłopotu. Mowa tutaj choćby o sytuacji, w której za wilgoć w ścianach odpowiada podciąganie kapilarne, czyli przenikanie wody z gruntu w górę budynku poprzez szczeliny w murach.
W przypadku wskazanych powyżej okoliczności niezbędne będzie przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu, który pozwoli rozwiązać problem raz na zawsze. Przeważnie osuszanie ścian wykonuje się poprzez podcinanie. Jest to z pozoru skomplikowana, jednak w wykonaniu fachowców całkiem prosta metoda izolacji. Otóż fachowiec identyfikuje miejsce, w którym należy wykonać izolacje. Następnie z użyciem specjalistycznego sprzętu przeprowadza zabieg podcinania. W ten sposób powstaje szczelina, w której umieszcza się płytę nieprzepuszczającą wody. Na zakończenie w płytę wbijane są kliny chroniące przed ewentualnym osiadaniem budynku. W ten sposób powstaje nie tylko skuteczna, ale też niezwykle trwała izolacja, która rozwiązuje problem wilgoci w murach na 100 lat.
Identyfikacja problemu wilgoci jest ważna, ponieważ zaniedbanie sprawy grozi rozwojem pleśni, a także degradacją obiektu. Warto zatem sprawdzać poziom wilgoci w powietrzu i ścianach, jeśli istnieje ryzyko, że doszło do jego podniesienia. Jeśli obawy się potwierdzą, konieczne będzie wezwanie fachowców, którzy przeprowadzą osuszanie.