Izolacja wodna pomieszczeń mokrych – jak ją wykonać i jakich produktów użyć?

Poprawne wykonanie hydroizolacji w pomieszczeniach mokrych jest kluczowe dla zapewnienia dalszej bezproblemowej eksploatacji bez negatywnych skutków związanych z wilgocią. Zabezpieczenie pomieszczeń przed wpływem środowiska wodnego to zadanie wymagające doświadczenia i wiedzy ze strony wykonawców.

Pomieszczenia mokre – czym są?

Pomieszczenia mokre to miejsca w budynkach, które mogą być narażone na stałe lub okresowe zalewanie wodą. Przykłady takich pomieszczeń to łazienki, pralnie, pomieszczenia sanitarne, zmywalnie naczyń, baseny i niektóre pomieszczenia przybasenowe. W tego typu wnętrzach często wyróżnia się strefę mokrą, gdzie występuje bezpośrednie obciążenie wodą, oraz strefę wilgotną, gdzie kontakt powierzchni z wodą jest ograniczony do kondensacji wilgoci.

Czy hydroizolację trzeba wykonać w całym pomieszczeniu mokrym?

W wielu przypadkach izolacji wodnej nie trzeba układać na całej powierzchni pomieszczenia. Zwykle wystarczy zastosować powłokę ochronną tylko na wybranych fragmentach wnętrza, w zależności od tego, czy dana powierzchnia jest narażona na wodę bezpośrednio, czy jedynie na wilgoć.

W łazience, gdzie znajduje się wanna lub prysznic, najczęściej stosuje się szczelną technologię izolacji podłogi (również pod wanną i brodzikiem) oraz ścian do około 15 cm powyżej podłogi. Na powierzchniach pionowych izolacja jest wykonywana do około 40 cm powyżej prysznica oraz około 30 cm powyżej baterii w przypadku wanny lub umywalki.

Jakie materiały wykorzystuje się w hydroizolacji?

Jeden z najczęściej wykorzystywanych produktów hydroizolacyjnych to tzw. folia w płynie, czyli jednoskładnikowa wodna dyspersja polimerów, która samoistnie utwardza się przez kontakt z powietrzem, tworząc szczelną powłokę. Folia ta wyróżnia się łatwym zastosowaniem oraz bezpieczeństwem dla człowieka i środowiska, a już przy warstwie o grubości 0,5-0,8 mm zapewnia skuteczną ochronę przed wodą. Jest ona również charakteryzowana wysoką przyczepnością do różnorodnych podłoży, w tym betonu, tynku cementowo-wapiennego, płyt gipsowo-kartonowych czy tynku gipsowego, a także dużą elastycznością.

Innym materiałem hydroizolacyjnym, chociaż stosowanym rzadziej z powodu kosztów, jest elastyczna mikrozaprawa uszczelniająca, znana również jako szlam uszczelniający. Mikrozaprawa ta jest dostępna w wersjach jedno- lub dwuskładnikowych, a jej skład (cement, kruszywo, polimery, związki hydrofobowe) zapewnia skuteczne uszczelnienie przy grubości warstwy wynoszącej jedynie 2 mm. Elastyczność zapewniają szlamowi redyspergowalne tworzywa sztuczne (dla wersji jednoskładnikowej) lub wodne dyspersje kopolimerów tworzyw sztucznych (dla wersji dwuskładnikowej). Mikrozaprawy tego typu wiążą się przez hydratację i mogą być nakładane na wilgotne podłoża.

Należy podkreślić, że izolacja wodna wymaga zastosowania systemów hydroizolacyjnych, które składają się w najprostszej postaci z powłoki wodochronnej, kształtek i taśm uszczelniających, zaprawy klejącej i spoinującej oraz elastycznej masy do wypełnienia dylatacji. Żeby zabezpieczyć hydroizolację przed uszkodzeniem, stosuje się tzw. uszczelnienie zespolone (podpłytkowe), w którym warstwa okładziny chroni hydroizolację, zatrzymując wilgoć na poziomie spodu płytki.

Na jakim podłożu można układać izolację wodną?

Hydroizolację w łazienkach i toaletach w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej można stosować na różnych rodzajach podłoży:

  • na betonie,
  • na ścianach murowanych z cegieł, pustaków lub betonu komórkowego,
  • na tynkach cementowo-wapiennych lub cementowych,
  • na płytach gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych.

Należy zaznaczyć, że stosowanie płyt g-k jest uzależnione od pewnych warunków, takich jak wilgotność powietrza czy zastosowana przez producenta impregnacja. Co więcej, jeśli podłoże jest narażone na stały kontakt z wodą, jak np. w kabinie prysznicowej, hydroizolacja będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy zostanie ułożona na takich podłożach jak beton, ściany murowane z cegieł, pustaków lub betonu komórkowego czy na tynku cementowo-wapiennym lub cementowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij