Jak suszyć ubrania zimą? Sprawdzone sposoby!

Zbliżają się jesienno-zimowe chłody a wraz z nimi pojawia się problem z suszeniem prania. Wywieszenie na zewnątrz nie zawsze jest możliwe ze względów pogodowych, dlatego trzeba znaleźć inne, skuteczne rozwiązania. Na co się zdecydować? Suszarka bębnowa, zwykła rozkładana suszarka, a może coś innego?

Zacznij od przewietrzenia pomieszczenia

Tak, wietrzenie mieszkania ma duży sens i tak naprawdę jest koniecznością. Jeśli pokój nie będzie odpowiednio przewietrzony, proces suszenia prania na pewno znacznie się wydłuży. Nawet przy bardzo niskiej temperaturze otworzenie okna na kwadrans nie wyziębi mocno pomieszczenia. Warto więc zacząć do tego kroku, a efekty mile Cię zaskoczą. Dlaczego jest to tak ważne? W pierwszych 15 minutach mokre rzeczy oddają bardzo dużą ilość wilgoci, dlatego ten kwadrans jest niezwykle istotny. Ubrania nie tylko szybciej wyschną, ale też w pokoju będzie przyjemniejsze powietrze. Uwalniany zapach detergentów pozostawia we wnętrzu intensywny zapach detergentów.  Ubrania również nie nasiąkną chemią, ale będą pachnieć świeżością.

Osuszacze i klimatyzatory – przyspieszą suszenie prania

Suszenie prania za pomocą osuszacza powietrza to bardzo dobry pomysł. Jego zadanie polega przede wszystkim na ograniczaniu wilgoci w domu, ale można ich również używać do wspomagania procesu suszenia prania. Natomiast klimatyzator skierowany na mokre ubrania po włączeniu funkcji osuszania poradzi sobie doskonale z wilgotnym materiałem. Nie jest to do końca tanie rozwiązanie, ale bardzo skuteczne i doraźnie można z tego sposobu korzystać.

Gdzie wieszać pranie, aby schło szybko i równomiernie?

Kiedy temperatura na dworze jest zbyt niska lub w powietrzu jest za duża wilgotność, wtedy pozostaje suszenie ubrań w mieszkaniu. Zrezygnuj z wieszania ubrań na gorącym kaloryferze, ponieważ włókna będą się przesuszać i kurczyć, co często prowadzi też do ich uszkodzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest popularna suszarka stojąca z grubymi aluminiowymi drutami. To proste, ale tanie i praktyczny sprzęt domowy, za którego pomocą wysuszysz pranie bezpiecznie i bez zagnieceń. Wystarczy przysunąć suszarnie do kaloryfera czy blisko klimatyzatora, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Którą suszarkę wybrać? Bardzo dużą popularnością wśród zadowolonych użytkowników zyskała sobie suszarka Vileda. Jest wykonana z najdokładniejszą precyzją i dbałością o każdy detal. Suszarka odporna jest na działanie czynników atmosferycznych i wyposażona jest w niezależnie rozkładane skrzydła. Możesz kupić model z kółeczkami transportowymi, blokadę skrzydeł, wieszakiem na drobną bieliznę oraz z uchwytami na wieszaki, co często jest bardzo pomocne w użytkowaniu.

Grube aluminiowe druty zapobiegają powstawaniu zagnieceń i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki takiej suszarce ubrania schną szybciej i skraca się proces żmudnego prasowania. Na rynku sprzętu AGD jest bardzo duży wybór różnych modeli suszarek tej marki, nie będziesz mieć więc problemu z doborem odpowiedniego.

Coś dla mniej cierpliwych, czyli suszarka bębnowa

Na pewno jest to dobre rozwiązanie, ale też mocniej uszczupli Twój portfel. Suszarka bębnowa ma dużą pojemność, działa bardzo szybko  i skutecznie. Wysuszone ubrania najczęściej nie potrzebują prasowania, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Najnowsze modele są wyposażone w funkcje, które zabezpieczają ubrania przed uszkodzeniem mechanicznym. Można je również postawić na pralce, aby nie zajmowała miejsca w łazience. Taka suszarka wybierana jest najczęściej przez osoby, które mają dużo prania. Jeśli nie pierzesz dużo, wtedy kupowanie tak drogiego sprzętu mija się z celem. Jeśli jednak bardzo chcesz kupić takie urządzenie, zawsze warto mieć też zwykłą suszarkę, która przyda się przy mniejszej ilości prania i w cieplejsze dni do wystawienia na świeże powietrze.

Jest sporo wskazówek, o których należy pamiętać, aby pranie schło szybciej. To nie tylko urządzenia do suszenia, ale też pranie mniejszej ilości ubrań i suszenie w odpowiedniej odległości poszczególnych rzeczy.

Ewa Sadowska

Ewa Sadowska

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce nieruchomości i rynku mieszkaniowego. Analizuje trendy, przepisy oraz zmiany w branży, dostarczając czytelnikom aktualnych i rzetelnych informacji. Prywatnie entuzjastka architektury modernistycznej i podróży po miastach z bogatą historią urbanistyczną.

Artykuły: 21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *