Jak naprawić plastikowy basen szybko i tanio?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup basenu do ogródka czy na działkę. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że ostatnio upały są naprawdę duże i uciążliwe. Warto więc schładzać się w wodzie. Jednak baseny tak jak wszystko mogą się psuć i w tym przypadku nie oznacza to wcale, że musicie wyrzucić swój ukochany basen, lecz na szczęście możecie go naprawić. Dziś podpowiemy Wam, jak naprawić basen plastikowy szybko i tanio.

Jak naprawić basen plastikowy? O czym musicie pamiętać?

Baseny plastikowe profesjonalnie nazywane są basenami stelażowymi. Zbudowane są z charakterystycznej konstrukcji, którą tworzy kilka warstw PCV, zaś stelaż podtrzymujący zbudowany jest z plastikowych rurek. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia plastikowych rurek, to samo klejenie może nie przynieść pożądanego efektu. W tym przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest spawanie i tu należy wykorzystać spoiwa do plastiku. Pojawia się też pytanie, co zrobić, gdy dno basenu zaczyna przeciekać. W tym przypadku najlepiej zastosować łaty z wcześniej naniesionym klejem. Tutaj mamy dla Was bardzo ważną radę, a mianowicie zaraz po dociśnięciu łaty musicie zastosować tzw. wstępny docisk na ok. 3 godziny. Nie oznacza to jednak, że musicie stać i trzymać łatę. Możecie tutaj zastosować ciężarek bądź deskę z podkładką. Oczywiście przed klejeniem łaty trzeba usunąć wszelki brud i zanieczyszczenia, ale należy to robić bardzo delikatnie tak, aby nie doszło do powstania kolejnej dziury.

Gdzie jest dziura?

Oczywiście trzeba też zlokalizować problem. Znalezienie dziury w dużym basenie wcale nie jest takie łatwe. Szczelność najlepiej sprawdzać, dociskając lekko zgrzewy za pomocą haczyka bądź śrubokrętu. Jeżeli pojawi się tam przerwa, to możecie od razu ją naprawić. Tutaj wybierzcie spoiwa do łączenia plastiku w Ataszek.pl. Jeżeli natomiast Wasz basen jest dmuchany, to możecie zlokalizować dziurę bardzo łatwo, wszak w tym miejscu będą pojawiać się pęcherzyki powietrza. Możecie delikatnie mydlić różne miejsca i sprawdzać, czy właśnie tam doszło do powstania dziury. Jeżeli już zlokalizujecie dziurę, to koniecznie wykorzystajcie łatę z klejem.

Czy można naprawić basen z PCV używając kleju?

Jeżeli spawy są w nienaruszonym stanie, to możecie zastosować do dziur czy przetarć klej. Najlepiej jednak od razu kupić gotowy zestaw naprawczy, do którego należy łatka oraz dedykowany klej. Takie rozwiązanie rzeczywiście nie jest trudne i naprawę można wykonać bardzo szybko. Nawet możecie skleić dziurę w basenie, która umiejscowiona jest w kołnierzu. Do tego celu nie potrzebujecie nawet żadnych specjalistycznych narzędzi. Przed pracą wystarczy tylko odtłuścić powierzchnię, następnie oczyścić ją z wszelkich zanieczyszczeń. Teraz wystarczy tylko sprawdzić, jak duża jest dziura w basenie czy w kołnierzu i dobrać właściwą łatę. Pamiętajcie, że łata nie może być na tzw. styk, lecz musi być większa od uszkodzenia przynajmniej o pół centymetra.

Jak naprawić duży basen?

Wiadomym jest, że najlepiej spuścić całą wodę, gdy chce się naprawić basen. Zwyczajnie wtedy naprawa jest łatwiejsza i wygodniejsza. O ile takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku małych basenów, to jeżeli macie naprawdę duży model, to zwyczajnie szkoda jest spuścić całą wodę. Na szczęście można wykonać naprawę, używając specjalnego kleju do klejenia pod wodą. Tutaj najlepiej wybrać dedykowany klej ATK 812. Przede wszystkim nie odkształca się on pod wpływem wody i to nawet po dłuższym czasie. Nie narusza też powierzchni klejonego basenu. Jego stosowanie jest w pełni bezpieczne, gdyż nie wydziela on jednoskładnikowego poliuretanu. Do tego jeszcze bardzo szybko się wiąże i utwardza. Wykazuje odporność termiczną, ale i na promieniowanie UV. W żadnym wypadku nie należy stosować silikonów, które słabo trzymają się tworzyw sztucznych i już po krótkim czasie tracą swoje właściwości. Dobrym wyborem nie są też taśmy samoprzylepne, które zwyczajnie się nie sprawdzają, gdyż pod wpływem naporu wody tracą swoje właściwości. Zatem taka naprawa nie będzie w żadnym wypadku efektywna. Najlepiej stosować dedykowane kleje, a tam, gdzie można spawać – właściwe spawy.

Ewa Sadowska

Ewa Sadowska

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce nieruchomości i rynku mieszkaniowego. Analizuje trendy, przepisy oraz zmiany w branży, dostarczając czytelnikom aktualnych i rzetelnych informacji. Prywatnie entuzjastka architektury modernistycznej i podróży po miastach z bogatą historią urbanistyczną.

Artykuły: 21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *