Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?
Salon to centrum domu, tutaj odpoczywa się po pracy i nabiera sił do wykonywania obowiązków. W salonie przyjmuje się gości i oddaje rozrywce. Właśnie dlatego, ważne jest umieszczenie w nim telewizora, który dziś nie służy tylko do oglądania wyświetlanych programów, stał się on centrum rekreacji i spędzania wolnego czasu. Dlatego istotne jest jego odpowiednie umieszczenie. Jaka wysokość będzie właściwa, by zawiesić telewizor? Czynnik ten będzie determinował wygodę użytkowania odbiornika.
Na co wpływa wysokość zawieszenia telewizora?
Pozornie nieistotna rzecz, taka jak umieszczenie odbiornika na nie odpowiednim poziomie, może skutkować pojawieniem się problemów ze wzrokiem lub kręgosłupem. Jeśli będzie on za wysoko, oglądanie ekranu stanie się możliwe jedynie z zadartą głową. Na dłuższą metę, rozwiązanie takie sprawi, że kręgosłup będzie bolał, a nawet krótki czas spędzony na kanapie, skutkował będzie uczuciem dyskomfortu w okolicy kręgów szyjnych. Telewizję powinno się oglądać w pozycji naturalnej, wygodnej dla użytkownika.
Odległość od kanapy.
Przebywanie zbyt blisko telewizora może zmęczyć i uszkodzić wzrok. Przyjmuje się, że odległość od odbiornika powinna wynosić dwukrotnie tyle, ile szerokość ekranu telewizora. Nie są to jednak twarde dane, bo w zależności od rodzaju ekranu, mamy do czynienia z innymi badaniami i wnioskami. Istotny wpływ na umiejscowienie tv ma również jego przekątna. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać jej długość do przestrzeni pokoju. Małe pokoje z wielkimi telewizorami to nietrafione połączenie.
Odpowiednie miejsce na ścianie
Decyzja została podjęta i telewizor ma zawisnąć na ścianie, a nie stanąć na stoliku RTV. Zatem na jakiej wysokości najlepiej go umieścić? Podstawowa zasada, która działa też z innymi ekranami, mówi o tym, by odbiornik zawiesić tak, by jego punkt centralny był na wysokości wzroku oglądającego. Oczywiście, jasne jest, że będzie on służył członkom całej rodziny, a czasem znajomym i nie da się umieścić go tak, by idealnie tę zasadę wypełniał. Dlatego, trzeba wziąć pod uwagę wszystkich domowników i uśrednić wynik. Zwykle oznacza to, że optymalną wysokością dla telewizora będzie około 1 – 1,10 m nad podłogą.
Trochę inaczej sprawa się ma w przypadku dużych telewizorów, o przekątnej powyżej 55 cali. Taki odbiornik należy powiesić wyżej, na linii wzroku domowników powinna znajdować się jego dolna krawędź. Dzięki temu, obraz będzie można oglądać z większej ilości miejsc w pokoju. Duże ekrany nadają się do dużych wnętrz. Jeśli mamy salon połączony z jadalnią, takie rozwiązanie umożliwi nam oglądanie programu z kanapy, fotela i z krzesła przy stole.
Estetyka — dekoracje i ukrycie okablowania.
Wieszając telewizor na ścianie, nie wolno zapomnieć, że pełni on nie tylko funkcję rozrywkową. Musi też stanowić przemyślany element aranżacji pomieszczenia i poprawiać estetykę, a nie nad nią dominować. Osoby trzymające telewizor na stoliku RTV mają tendencję do chowania okablowania za nim, poza wzrokiem rodziny i gości. Takie wygodne rozwiązanie jest niemożliwe w przypadku ekranu zawieszonego na ścianie. Jak zatem ukryć okablowanie?
Niektóre modele mają specjalne schowki, do których możemy przenieść część nieestetycznie zwisających kabli. Inne egzemplarze warto wyposażyć w specjalną maskownicę, która będzie działała jako element ukrywający nieład, a dodatkowo ochroni przewody przed zniszczeniem. Dekoracje obecne w salonie, nie powinny gryźć się z nowoczesnym designem odbiornika. Modnym rozwiązaniem jest zawieszenie go na dekoracyjnej ścianie, imitującej cegłę lub beton. W ten sposób zadbamy o wyjątkową ekspozycję.
najistotniejsza jest wielkość tv i odległość od kanapy – na tej podstawie powinniśmy obliczyć wysokość powieszenia tv