Ile kosztuje i gdzie sprawdzi się fornir jesionowy?

Fornir to cienki kawałek drewna, który przykleja się do powierzchni mebli. Fornir może być wykonany z różnych gatunków drewna, ale zwykle jest on wytwarzany z bardziej ozdobnych gatunków, które wyróżniają się wyglądem. Fornir stosuje się, aby mebel jak najbardziej wyglądem przypominał prawdziwe drewno. Jak okleić meble fornirem? Jak dbać o takie meble? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Czym jest fornir?

Fornir to cienki kawałek drewna, zwykle o atrakcyjnym wzorze słojów, który jest przyklejany na wierzchu innego materiału. Może być stosowany do uszlachetniania mebli lub do zatuszowania niedoskonałości bazowego drewna. Pierwotnie forniry były używane przede wszystkim do celów dekoracyjnych, ale obecnie są również używane do ochrony powierzchni mebla. Fornir może być wykonany z wielu różnych gatunków drewna, takich jak sosna, dąb, orzech czy mahoń. Możemy wyróżnić forniry egzotyczne oraz forniry europejskie.

Jaki fornir wybrać?

Okleina europejska jest zwykle droższa niż fornir egzotyczny. Jednak wiele osób uważa, że jakość fornirów europejskich przewyższa jakość fornirów egzotycznych. Fornir może być wykonywany z wielu gatunków drzew. Natomiast gatunkami, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, są: dąb, jesion, brzoza i sosna.

Dąb to drewno liściaste, które charakteryzuje się dużą wagą, dużą wytrzymałością i trwałością. Dąb jest również bardzo popularnym gatunkiem drewna do produkcji mebli i podłóg, ponieważ ma naturalny złoty kolor. Okleina jesionowa charakteryzuje się niezwykłym odcieniem drewna. Występuje w różnych kolorach, w zależności od miejsca uprawy i sposobu obróbki. Najczęściej fornir jesionowy możemy spotkać w ciepłej, jasnej barwie. Okleina brzozowa to rodzaj drewna, który ma jasny kolor i jest tańszy niż większość innych gatunków drewna. Posiada również nietypowy wzór na powierzchni, ponieważ ma więcej słojów niż inne gatunki drewna. Może nie jest tak trwała, ale nadal warto rozważyć jej wybór. Fornir sosnowy to rodzaj drewna, który charakteryzuje się trwałością i niezwykłym wyglądem. Posiada jasną barwę i gładkie wykończenie, co czyni go doskonałym wyborem do oklejania mebli.

Jak samodzielnie okleić meble fornirem?

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że oklejanie mebli fornirem jest bardzo skomplikowane. Nie jest to prawda. Proces ten wymaga cierpliwości i użycia odpowiednich narzędzi natomiast, jeśli poświęcisz odrobinę czasu na naukę na pewno uda Ci się osiągnąć wymarzony efekt.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie mebla do oklejenia poprzez oczyszczenie powierzchni i usunięcie luźnych lub uszkodzonych kawałków forniru, jeśli mebel jest nim aktualnie oklejony. Możesz użyć do tego celu papieru ściernego, który wygładzi wszelkie nierówności. Do oczyszczenia powierzchni użyj środka przeznaczonego do drewna, który rozpuści wszelkie nieczystości, ale nie uszkodzi dodatkowo materiału użytego do budowy mebla.

Gdy starannie przygotujesz powierzchnię, przyszedł czas na przyklejenie warstwy forniru. Najważniejszą częścią tego procesu jest klej. To on utrzyma okleinę na miejscu i nada jej profesjonalnie wyglądające wykończenie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klejów przeznaczonych do tego celu. Zwróć uwagę, aby klej był przeznaczony do drewna, co gwarantuje lepszą przyczepność do powierzchni. Klej nałóż cienką warstwą na powierzchnię mebla, do której będzie przyklejony fornir. Nakładaj go cienkimi warstwami, równomiernie na całej powierzchni. Następnie umieść arkusz forniru i dociśnij go, aby pod jego powierzchnią nie znajdowało się powietrze. Najlepiej będzie, jeśli na daną powierzchnię będzie działać równomierny nacisk do momentu wyschnięcia kleju. Aby mieć pewność, że klej dokładnie wyschnął pozostaw mebel na noc w suchym miejscu. Po tym czasie możesz usunąć z przyklejonego forniru ewentualne obciążenie i wykończyć mebel. Aby cieszyć się pięknym wyglądem drewna przez długi czas, zabezpiecz jego powierzchnię specjalnym olejem do drewna.

Jak dbać o meble pokryte fornirem?

Meble drewniane to piękny dodatek do każdego domu. Dodają charakteru i ciepła do pomieszczenia. Natomiast, jak wszystko inne, wymagają one troski i konserwacji, aby wyglądały świetnie przez wiele lat. Drewno to naturalny materiał, który z czasem starzeje się i wymaga pewnej pielęgnacji. Meble fornirowane można traktować w taki sam sposób jak meble z litego drewna.

Meble wykonane z drewna są trwałe i piękne, ale należy je odpowiednio pielęgnować, aby zachowały swój wygląd. Pielęgnacja mebli fornirowanych nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że każda powierzchnia mebla może się porysować i wgnieść, dlatego zawsze należy zachować ostrożność podczas ich użytkowania. Meble drewniane należy zawsze trzymać z dala od wilgoci i bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli kupiłeś nowy mebel lub dopiero pokryłeś go fornirem, miej na uwadze, że drewno może zmienić swoją barwę, gdy jest wystawione na działanie światła. Nie kładź więc na nim przez pewien czas żadnych wazonów, obrusów i innych rzeczy, które mogą ograniczyć dopływ światła i spowodować nierównomierne barwienie materiału. Drewno bardzo dobrze chłonie wodę i tak samo jest w przypadku forniru. Najlepszym sposobem pielęgnacji drewnianych mebli jest użycie wilgotnej ściereczki lub dobrze wykręconej gąbki. To usunie kurz i brud bez uszkadzania wykończenia drewna. Rozlany płyn natychmiast wyczyść wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym, a następnie wytrzyj do sucha czystą szmatką lub ręcznikiem. Staraj się nie doprowadzać do sytuacji, gdzie drewno będzie wystawione na bezpośrednie działanie płynów.

 

Artykuł przygotowany w ramach współpracy z ewood.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij