Planujesz budowę domu? Szukasz projektu domu z poddaszem użytkowym?
Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów planujących budowę. Dzięki dodatkowej powierzchni mieszkalnej na poddaszu, można polepszyć funkcjonalność domu, a przy tymi zrealizować budowę przy niewygórowanym nakładzie kosztów. Jednakże, zanim zdecydujemy się na wybór projektu domu z poddaszem użytkowym, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Zgodność z przepisami prawa
Pierwszym krokiem przed wyborem projektu domu z poddaszem użytkowym jest upewnienie się, że jest on zgodny z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. Często mogą czekać na nas niemiłe niespodzianki, ograniczające możliwość budowy domu będącego w sferze naszych marzeń. Zanim więc oddamy się snuciu wizji na temat naszego nowego domu, zobaczmy jakie ograniczenia lub wymogi stawia przed nami MPZP. Możemy napotkać wytyczne związane z wysokością budynku, kształtem i kątem nachylenia dachu, liczbą kondygnacji, szerokością elewacji frontowej itd. Dodatkowo, musimy zaplanować odpowiednie usytuowanie na działce, aby zachować wytyczne związane z odległościami od granicy działki i innych obiektów.
Kształt dachu
Kształt dachu to jeden z najważniejszych elementów projektu domu z poddaszem użytkowym. Liczba połaci oraz kąt nachylenia dachu warunkuje bowiem parametry użytkowe pomieszczeń poddasza. Jeśli zależy nam na oświetleniu pomieszczeń nie tylko oknami dachowymi, ale także oknami zlokalizowanymi w ścianach – musimy zdecydować się na dach dwuspadowy. Alternatywą może być także dach czterospadowy, w którym wkomponowane będą lukarny z oknami. Dosyć często kształt dachu znajduje się w wytycznych MPZP, więc zanim zaczniemy szukać projektu – sprawdźmy czy są w tym względzie jakieś obostrzenia.
Wysokość pomieszczeń
Wysokość pomieszczeń na poddaszu jest bardzo ważnym elementem projektu domu z poddaszem użytkowym, gdyż wpływa ona nie tylko na funkcjonalność pomieszczeń, ale także warunkuje powierzchnię użytkową całego domu. Do powierzchni użytkowej zaliczana jest bowiem ta powierzchnia, której wysokość nie jest mniejsza niż 2,2 metra. Jeśli zależy nam, aby poddasze użytkowe było maksymalnie funkcjonalne, możemy wybrać taki projekt, w którym ścianka kolankowa jest odpowiednio wysoka. Jeśli jednak spodoba nam się projekt z niską ścianką kolankową, to możemy zastosować tzw. przedściankę. Jest to element, który co prawda ograniczy powierzchnię netto (po podłodze), ale jednocześnie – pomieszczenia poddasza będą bardziej funkcjonalne. Jeśli lubimy wysokie pomieszczenia, możemy wybrać taki projekt, w którym poddasze nie będzie ograniczone sufitem. Widoczne drewniane belki dachowe mogą stanowić jednocześnie ozdobny element, nadając pomieszczeniom specyficzny, wiejski klimat.
Układ pomieszczeń
Układ pomieszczeń na poddaszu powinien wynikać z naszych potrzeb i preferencji. Jeśli parter mieści wystarczającą ilość sypialni, to poddasze może stanowić przestrzeń do hobby lub rekreacji. Jeśli jednak poddasze ma stanowić odrębną strefę sypialnianą, pamiętajmy o właściwym “przydziale” pokoi. Weźmy pod uwagę fakt, że dla dorosłych sypialnia będzie tylko miejscem noclegu, a dla dzieci – to przestrzeń do całodobowych czynności związanych nie tylko z noclegiem, ale także z zabawą, odrabianiem lekcji, przyjmowaniem znajomych itd. Taki pokój powinien być odpowiednio duży i właściwie oświetlony. Bez względu na to, co zaplanujemy na poddaszu, warto aby była tam łazienka, albo chociaż wc. Węzeł sanitarny na wyższej kondygnacji pozytywnie wpłynie na komfort mieszkańców, a ponadto – pozwoli na zrobienie z poddasza drugiego, niezależnego mieszkania, np. dla nowożeńców. Planując zagospodarowanie poddasza, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i ergonomię pomieszczeń, a przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie i wentylację.
Technologia budowy
Decydując o budowie każdego domu, zatem także domu z poddaszem użytkowym, musimy wybrać projekt opracowany dla konkretnej, wybranej przez nas technologii. Zdecydujmy, czy chcemy dom zaprojektowany w technologii murowej, w szkielecie drewnianym, a może z bala? Technologia budowy przekłada się na koszty, czas realizacji, konserwację itd – zatem powinien to być świadomy wybór. Bez względu na technologię, w której zdecydujemy się budować, ważne jest by nie oszczędzać na jakości i parametrach materiałów. Dom ma nam służyć przez wiele lat, a może także naszym dzieciom i wnukom, więc aby zniósł tę próbę czasu – powinien być wybudowany przez solidną ekipę z materiałów o najwyższej jakości.
Wymagania energetyczne
Wymagania energetyczne to kolejny istotny element projektu domu z poddaszem użytkowym. Należy zwrócić uwagę na parametry energetyczne, które bezpośrednio przełożą się na codzienne koszty eksploatacji. Na pewno warto zainwestować w odnawialne źródła energii, które nie tylko się zwrócą z nawiązką, ale także pozytywnie wpłyną na nasze środowisko. Planując budowę domu z panelami fotowoltaicznymi pamiętajmy o wyborze takiego projektu domu, w którym kąt nachylenia dachu jest najbardziej optymalny czyli wynosi 30-40 stopni. Nie oszczędzajmy na izolacji termicznej dachu, gdyż to czysta oszczędność energii oraz zapewnienie mieszkańcom cieplnego komfortu.
Wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, wpływających na funkcjonalność i energooszczędność. Dopasowanie projektu do swoich preferencji i możliwości finansowych, przekłada się bezpośrednio na zadowolenie i komfort każdego inwestora, dlatego pamiętajmy, że to co dobre – zaczyna się od dobrego projektu. Obszerną bazę projektów domów z poddaszem użytkowym znajdziecie w ofercie Muratora. Pamiętajmy, że budowa domu to inwestycja na całe życie, zatem warto gruntownie przeanalizować nie tylko aktualne, ale także przyszłe potrzeby.
Zdjęcie: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl