Dach fotowoltaiczny – jak działa i jakie są zasady jego instalacji?
Dach fotowoltaiczny to dach przyszłości – jest to dach zbudowany w całości z paneli fotowoltaicznych, które zastępują pokrycie dachowe i montowane są na specjalnej podkonstrukcji przypominającej więźbę dachową. Dach solarny świetnie sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w budynku komercyjnym. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie działania dachu z paneli PV.
Dach fotowoltaiczny, który produkuje prąd
Dach fotowoltaiczny zbudowany jest z paneli słonecznych, które przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z komórek fotowoltaicznych wykonanych z krzemu, które absorbują promieniowanie słoneczne i przekształcają je w prąd stały.
Do instalacji dachu fotowoltaicznego potrzebne są elementy połączeniowe, takie jak przewody elektryczne, falownik czy licznik energii elektrycznej. Przewody elektryczne służą do połączenia paneli fotowoltaicznych w tzw. układ szeregowy lub równoległy, w zależności od konfiguracji systemu. Falownik jest urządzeniem, które przetwarza prąd stały na prąd zmienny, który może być wykorzystany w domowej sieci elektrycznej lub sprzedany do elektrowni. Licznik energii elektrycznej służy do pomiaru produkcji energii z dachu fotowoltaicznego.
Z jakich elementów zbudowany jest dach solarny?
Każdy dach fotowoltaiczny składa się z trzech podstawowych elementów:
- System izolacji – jest to membrana zapewniająca wodoszczelność oraz materiał izolacyjny redukujący straty ciepła.
- Podkonstrukcja montażowa – dach solarny montuje się na więźbie dachowej przy użyciu listew montażowych.
- Pokrycie dachowe – są to panele fotowoltaiczne, które jednocześnie produkują prąd i chronią budynek przed czynnikami pogodowymi.
Oprócz tego każdy dach solarny składa się z dodatkowego osprzętu, czyli inwertera, okablowania i systemów zabezpieczeń. W domach ze zintegrowanym dachem słonecznym kluczowe jest zapewnienie szczelności połączeń. Dach fotowoltaiczny uszczelnia się specjalną membraną wodoszczelną oraz systemem uszczelek, które układa się pomiędzy panelami. Wówczas woda swobodnie spływa do systemu rynnowego, a dach może mieć jednolitą powierzchnię. Podczas instalacji dachu fotowoltaicznego ważne jest również zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej, aby uniknąć utraty ciepła z domu w okresie zimowym.
Ekonomiczny i ekologiczny dach solarny
W Polsce wiodącym producentem dachów solarnych jest MyRoof. Firma zajmuje się projektowaniem i montażem dachów fotowoltaicznych, które powstają z paneli monokrystalicznych o wysokiej wydajności. MyRoof oferuje najbardziej efektywne rozwiązania spośród wszystkich dostępnych na rynku. Warto wiedzieć, że wybierając dachy solarne cena nie powinna być priorytetem, ale często stanowi główny wyznacznik, jakim kierują się inwestorzy. Tymczasem dach solarny to inwestycja – im lepsze moduły i komponenty wybierzemy, tym szybciej zwróci się poniesiony wydatek. Wiele oczywiście zależy od mocy paneli i zapotrzebowania budynku na ciepło, niemniej nie zawsze opłaca się wybierać najtańsze rozwiązania. Tym bardziej że dzięki dachowi fotowoltaicznemu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd.