Pojawienie się robaków w domu to duży problem, który ma przełożenie nie tylko na komfort przebywania w miejscu zamieszkania, ale też realne zagrożenie dla zdrowia wszystkich mieszkańców. Które rodzaje owadów są najczęstszymi szkodnikami ludzkich domostw? W jaki sposób się ich pozbyć?
Pluskwy i karaluchy, czyli najbardziej uciążliwe szkodniki domowe
Karaluchy i rybiki cukrowe są jednymi z najpowszechniejszych owadów bytujących w domach człowieka. Obecność karaluchów jest szczególnie niebezpieczna dla domowników, ponieważ zwierzęta te przyczyniają się do roznoszenia wielu chorób, które dotykają człowieka. Zalicza się do nich przede wszystkim wirusy grypy, rotawirusy, a także prątki gruźlicy. Karaluchy można najczęściej spotkać w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli w pobliżu magazynowane są sypkie i suche produkty, takie jak mąka, kasza lub cukier. Do najskuteczniejszych metod walki z tymi robakami zalicza się pułapki kawowe i piwne – owady te zwabione atrakcyjnym dla nich produktem chętnie gromadzą się wokół nich. Należy pamiętać o tym, że walka z tymi zwierzętami jest uciążliwa ze względu na dużą wskaźnik reprodukcyjny karaluchów, które bytują w gromadach o liczbie kilkuset osobników. Istotna jest szybka reakcja i rozpoczęcie działań hamujących rozmnażanie się owadów niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych oznak obecności szkodników.
Rybiki cukrowe są szczególnie uciążliwe ze względu na szkody, które mogą wyrządzić. Robaki te żywią się bowiem między innymi celulozą, przez co widocznym efektem ich bytowania mogą być nadgryzione książki lub ważne dokumenty. Rozwijają się w ciepłych i zaciemnionych pomieszczeniach, w których znajduje się wiele resztek pokarmów. Przed rybikami ustrzec się można przede wszystkim dbając o czystość pomieszczeń i nie pozostawianie w papierowych, łatwo dostępnych opakowaniach mąki, ryżu lub cukru. Stosowanie specjalnych preparatów, częste wietrzenie pomieszczeń i zabezpieczenie nawet najmniejszych szczelin w ścianach lub meblach, to najlepsze sposoby na pozbycie się niemile widzianych gości.
Mole – latający problem
Powszechnie występującymi robakami domostw są również mole. Zalicza się do nich kilka rodzajów, które różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem spożywanego pokarmu. Mole spożywcze szczególnie upodobały sobie sypkie produkty, które są trzymane w nieszczelnych opakowaniach. W przypadku ich pojawienia się, niezbędne jest wyrzucenie wszystkich artykułów, do których owady mogły mieć dostęp, a także dokładna dezynfekcja powierzchni. Warto pamiętać o tym, że szkodniki te bardzo często rozwijają się w produktach magazynowanych w pomieszczeniach dużych supermarketów – z tego powodu przed użyciem konkretnego artykułu warto sprawdzić, czy w kaszy lub ryżu nie ma śladów bytności tych organizmów.
Innymi upodobaniami charakteryzują się mole książkowe i ubraniowe. Rozwijają się one przede wszystkim w szafkach i na regałach, gdzie magazynowane są potencjalne produkty, którymi się żywią. Stosowanie specjalnych preparatów pozwoli pozbyć się uciążliwego problemu, jednak szkody wyrządzone przez to owady mogą okazać się o wiele bardziej dotkliwe. Warto zatem kontrolować stan swoich zbiorów książek i ubrań – szybko podjęte działania zwiększają prawdopodobieństwo na pozbycie się problemu na zawsze.
Muszki owocówki – mały rozmiar, duży problem
Pojawienie się muszek owocówek jest szczególnie powszechne w letnich miesiącach roku. Długość życia poszczególnych osobników jest bardzo krótka, lecz szybkie tempo rozmnażania się może powodować istną plagę tych owadów w domu. Robaki te gromadzą się najczęściej w pobliżu takich produktów jak:
- owoce
- warzywa
- otwarte piwo lub wino
- resztki spożywcze znajdujące się w domowym śmietniku
Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów jest użycie pułapek z octu i płynu do mycia naczyń, a także ustawienie w pobliżu fermentujących owoców świecy, której płomień zwabi owady. Umieszczając ją w misce wypełnionej wodą skuteczność metody jeszcze bardziej się zwiększa, ponieważ zdezorientowane owady wpadają do niej i nie mają możliwości wydostania się z cieczy. Dodając do tego stosowanie preparatów chemicznych dostępnych w sklepach można w łatwy sposób pozbyć się problemu, jednak w każdej z metod niezwykle ważna jest prewencja, która ochroni gospodarstwo domowe przed nawrotem danego rodzaju szkodników.
najgorsze są karaluchy…